foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Polska Szkoła
Przedmiotów Ojczystych

im. Henryka Sienkiewicza

The Polish Educational Society, Slough proudly presents...
Our Polish Saturday School !
Welcome!
We revel in the Polish language and add a bit of history, music, culture and literature. Hopefully this website will give you a flavour of what we are about. For more information and access to a form to register your child please go to the Parent Zone.

WSPOMINKI

Pasowanie na Ucznia

W sobotę 14 października 2023 roku odbyła się bardzo ważna uroczystość – Pasowanie na Ucznia.
 
Dzieci klas pierwszych przygotowywały się do niej od początku roku szkolnego pod okiem swoich wychowawczyń: p. Ewy Toth i p. Kingi Biedroń. Uczyły się dzielnie wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyły podczas prób. Tego dnia panowała świąteczna atmosfera. Dzieci ubrane w stroje galowe, przepiękna dekoracja sali - to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.
 
Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny. Wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Publiczność nagrodziła pierwszaków gromkimi brawami.
 
Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz Pasowanie na Uczniów, którego dokonała Dyrektor Szkoły, p. Dorota Gierlik. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona Uczniów Polskiej Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. H. Sienkiewicza w Slough. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i upominków.
Po uroczystym apelu Uczniowie wraz z wychowawczyniami i rodzicami udali się na poczęstunek.
 
Te ważne chwile związane ze Szkołą utkwią im na długo w pamięci. Na pewno Uczniowie będą starali się swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom oraz nauczycielom.
 
 
 
 

Bal Jubileuszowy Polskiej Macierzy Szkolnej

 
W sobotni wieczór 30 września 2023 r. w Klubie Orła Białego na Balham odbył się uroczysty bal z okazji 70-lecia Polskiej Macierzy Szkolnej, zrzeszającej szkoły polonijne w Wielkiej Brytanii.
Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Henryka Sienkiewicza w Slough, która istnieje tak długo jak PMS, reprezentowana była przez p. Bartosza Bukowskiego z Rady Nadzorczej oraz jego małżonkę, nauczycielkę naszej Szkoły, p. Annę Bukowską.
Wśród przybyłych gości, oprócz osób reprezentujących władze szkół z różnych zakątków Wielkiej Brytanii, był m.in. Konsul RP, p. Mateusz Stąsiek, a zabawę rozpoczął polonezem zespół tańca "Mazury".
 
 
 
 

Rozpoczęcie roku szkolnego

 
Obecny rok szkolny rozpoczął się uroczyście 9 września 2023 w auli przepełnionej dziećmi i młodzieżą z uśmiechami na twarzach powracającymi w szkolne progi oraz ich rodzicami / opiekunami.
Uczniowie wprowadzili sztandar, społeczność szkolna odśpiewała uroczyście "Mazurka Dąbrowskiego" i hymn Polskiej Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. Henryka Sienkiewicza w Slough ("Polska Szkoła to nasz skarb"), a Pani Dyrektor powitała wszystkich po wakacyjnej przerwie. Po uroczystości uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.
W ten sposób rozpoczęliśmy kolejny rok nauki w naszej szkole!
 
 
 
 

Wakacyjne wyróżnienia

 
Uczennice naszej Szkoły, Lucyna Kwiatkowska i Marysia Mikoś, otrzymały wyróżnienia w finale XIV edycji konkursu "Być Polakiem".
Natomiast Pani Dyrektor Dorota Gierlik została po raz kolejny wyróżniona w konkursie Zakładu Dydaktyki Polonijnej Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie (PUNO), tym razem za scenariusz lekcji "Polscy kryptolodzy i Enigma".
Gratulacje!

 
 
   Organizacje współpracujące:
Szkoła jest wspierana przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach opieki nad Polonią. Otrzymane środki przeznaczamy na pokrycie części wydatków związanych z wynajęciem budynku szkoły.
   

Copyright © 2024 Polska Szkoła Slough Rights Reserved.