foto1
foto1
foto1
foto1
foto1

Polska Szkoła
Przedmiotów Ojczystych

im. Henryka Sienkiewicza

Witam serdecznie,

Na ostatnich zajęciach omawialśmy pierwszą w tym roku lekturę: wiersz Władysława Bełzy: Katechizm Polskiego Dziecka (Kto ty jesteś). Mówiliśmy o tym jaki jest jest tytuł i kim jest autor wiersza. Zwróciliśmy uwagę, że wiersz składa się z pytań i odpowiedzi. Dzieci wysłuchały wiersza a potem mówiliśmy wiersz wspólnie z podziałem na role. (klasa podzielona na dwie grupy.). Mieliśmy też ochotników, którzy w parach recytowali ten wiersz. Zwrócilismy uwagę na słowa kluczowe tego utworu: Polska, Polak mały, Ojczyzna, Orzeł Biały. Dzieci odszukały gdzie znajduję się Polska oraz Wielka Brytania na mapie Europy zamieszczonej na ostatniej stronie Elementarza. Wspomnieliśmy że stolicą Polski jest Warszawa. Zastanawialiśmy się co to znaczy być Polakiem. Dzieci stwierdziły że Polak to ktoś kto mieszka w Polsce i mówi po polsku. Dzieci też zauważyły że Polacy mogą mieszkać poza Polską ponieważ oni sami i ich rodziny mówią po polsku ale mieszkają w Wielkiej Brytanii. Dzieci też zauważyły że ich rodziny mieszkają w Polsce, że ich rodzice, dziadkowie urodzili się w Polsce. To było bardzo ciekawe kiedy dzieci szukały swoich powiązań z Polską i doszły do wniosku, że są małymi Polakami ponieważ mówią po polsku, ich rodzice, dziadkowie są Polakami i ich rodziny mieszkją w tym kraju. Ogladaliśmy wideo dla dzieci odnoszące się do symboli narodowych : godło Polski, flaga i hymn Polski. Dzieci wysłuchały równiez wiersza pt: ‘’Polska pod zaborami’’ opowoadającego o tym co to znaczy, że Polska straciła niepodległość i przestała istnieć na mapie Europy. Mówiliśmy że w tamtych czasch w Polsce zabroniony był język Polski w szkołach i na ulicach. Wspomnielismy że Polacy kochali swoją Ojczyznę i dlatego wielu żołnierzy zginęło kiedy walczyli o niepodległość Polski . Dlatego mówimy że nasza ojczyzna została zdobyta krwią i blizną. Na koniec mówilismy o tym, że 11 listopada swietujemy rocznicę kiedy Polska znów powróciła na mapę Europy ponieważ odzyskała niepodległość. W ramach pracy plastycznej wykonaliśmy biało-czerwone kotyliony.

Ponadto w sobotę wprowadziliśmy dwie kolejne spółgłoski M i T. Dzieci uczyły się dzielić wyrazy na głoski i sylaby oraz ćwiczyliśmy czytanie sylabowe i całymi wyrazami tekstu na str. 25 w Elementarzu.

Wraz z całą Polską Szkołą klasy pierwsze wzięły też udział w odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego oraz odbyła się lekcja religii.

Praca domowa

W związku z tym, że nie mieliśmy czasu by ćwiczyć pisanie litery M i T proszę aby dzieci spróbowały wykonać cziwczenie 1 oraz 2 . str.22, 23 oraz poćwiczyły czytanie tekstu na str. 26, 27 w Elementarzu. Dodatkowe ćwiczenie dla dzieci, które będą mogły zrobić to ćwicz. 5 str.24 w ćwiczeniach. Pozostałe ćwiczenia wykonamy na następnej lekcji.

Informacja wstępna odnośnie Mikołajek:

Mikołajki odbędą się w Polskiej Szkole w dniu 07/12/19. Każde dziecko otrzyma prezent zakupiony przez Polską Szkołę . Będziemy zbierać pieniążki od rodziców w kowocie £10.  O szczegółach poinformuję później w tym na grupie what's up dla klasy 1 B 

Pozdrawiam

Agata Burzyńska

   Organizacje współpracujące:
Szkoła jest wspierana przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach opieki nad Polonią. Otrzymane środki przeznaczamy na pokrycie części wydatków związanych z wynajęciem budynku szkoły.
   

Copyright © 2024 Polska Szkoła Slough Rights Reserved.