Polish Heritage Days - Dni Polskiego Dziedzictwa
Year 7 - Klasy 7

EN

In class 7A, exceptional classes took place. On that day, students learned about traditional folk costumes typical of individual regions of Poland along with their description and characteristics.

Then, each student prepared his own lantern-candlestick from a previously prepared jar. Students decorated them according to the Lowicz patterns displayed on the board, in national colors or according to their own, individual ideas. While working, the students were eager to talk about their memories related to Poland.

At the last hour of class, a short documentary about the so-called "Cursed Soldiers" was screened. After the film, there was a short discussion on the historical background and the names of soldiers themselves.

At the end of the day, each student received a pin with an eagle on a white and red background, which he took home with the lantern as a souvenir of this special day.

The aim of the course was to familiarise students with Polish folklore, historical elements related to the concept of "Cursed Soldiers" and artistic activation.

PL

W związku z obchodami Dni Polskiego Dziedzictwa, w klasie 7A odbyły się wyjątkowe zajęcia. Tego dnia, uczniowie poznali tradycyjne stroje ludowe charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski wraz z ich omówieniem i charakterystyką.

Następnie, każdy z uczniów przygotował własny lampion-świecznik z przygotowanego wcześniej słoika. Uczniowie ozdabiali je według wzorów łowickich wyświetlanych na tablicy, w barwach narodowych albo według własnych, indywidualnych pomysłów. Podczas pracy, uczniowie chętnie opowiadali o swoich wspomnieniach związanych z Polską.

Na ostatniej godzinie lekcyjnej odbyła się projekcja krótkiego filmu dokumentalnego dot. tzw '' Żołnierzy Wyklętych" Po filmie miała miejsce krótka dyskusja dotycząca tła historycznego i samego nazewnictwa żołnierzy.

Na zakończenie dnia, każdy w uczniów otrzymał przypinkę z orłem na biało-czerwonym tle, który wraz z lampionem zabrał do domu jako pamiątkę z tego wyjątkowego dnia.

Celem zajęć było zapoznanie uczniów z polskim folklorem, elementami historycznymi związanymi z pojęciem "Żołnierzy Wyklętych" oraz aktywizacja artystyczna.