WSPOMINKI

Pasowanie na Ucznia

W sobotę 14 października 2023 roku odbyła się bardzo ważna uroczystość – Pasowanie na Ucznia.

Dzieci klas pierwszych przygotowywały się do niej od początku roku szkolnego pod okiem swoich wychowawczyń: p. Ewy Toth i p. Kingi Biedroń. Uczyły się dzielnie wierszy, piosenek i wytrwale ćwiczyły podczas prób. Tego dnia panowała świąteczna atmosfera. Dzieci ubrane w stroje galowe, przepiękna dekoracja sali - to wszystko po to, aby ślubowanie pierwszaków wypadło jak najbardziej uroczyście.

Uczniowie klasy pierwszej przedstawili program artystyczny. Wzorowo zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Publiczność nagrodziła pierwszaków gromkimi brawami.

Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania oraz Pasowanie na Uczniów, którego dokonała Dyrektor Szkoły, p. Dorota Gierlik. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona Uczniów Polskiej Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. H. Sienkiewicza w Slough. Ukoronowaniem aktu pasowania było wręczenie pamiątkowych dyplomów i upominków.
Po uroczystym apelu Uczniowie wraz z wychowawczyniami i rodzicami udali się na poczęstunek.

Te ważne chwile związane ze Szkołą utkwią im na długo w pamięci. Na pewno Uczniowie będą starali się swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom oraz nauczycielom.

Bal Jubileuszowy Polskiej Macierzy Szkolnej

W sobotni wieczór 30 września 2023 r. w Klubie Orła Białego na Balham odbył się uroczysty bal z okazji 70-lecia Polskiej Macierzy Szkolnej, zrzeszającej szkoły polonijne w Wielkiej Brytanii.
Polska Szkoła Przedmiotów Ojczystych im. Henryka Sienkiewicza w Slough, która istnieje tak długo jak PMS, reprezentowana była przez p. Bartosza Bukowskiego z Rady Nadzorczej oraz jego małżonkę, nauczycielkę naszej Szkoły, p. Annę Bukowską.
Wśród przybyłych gości, oprócz osób reprezentujących władze szkół z różnych zakątków Wielkiej Brytanii, był m.in. Konsul RP, p. Mateusz Stąsiek, a zabawę rozpoczął polonezem zespół tańca "Mazury".

Rozpoczęcie roku szkolnego

Obecny rok szkolny rozpoczął się uroczyście 9 września 2023 w auli przepełnionej dziećmi i młodzieżą z uśmiechami na twarzach powracającymi w szkolne progi oraz ich rodzicami / opiekunami.
Uczniowie wprowadzili sztandar, społeczność szkolna odśpiewała uroczyście "Mazurka Dąbrowskiego" i hymn Polskiej Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. Henryka Sienkiewicza w Slough ("Polska Szkoła to nasz skarb"), a Pani Dyrektor powitała wszystkich po wakacyjnej przerwie. Po uroczystości uczniowie udali się do sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.
W ten sposób rozpoczęliśmy kolejny rok nauki w naszej szkole!

Wakacyjne wyróżnienia

Uczennice naszej Szkoły, Lucyna Kwiatkowska i Marysia Mikoś, otrzymały wyróżnienia w finale XIV edycji konkursu "Być Polakiem".
Natomiast Pani Dyrektor Dorota Gierlik została po raz kolejny wyróżniona w konkursie Zakładu Dydaktyki Polonijnej Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie (PUNO), tym razem za scenariusz lekcji "Polscy kryptolodzy i Enigma".
Gratulacje!