Witam serdecznie,

Na dzisiejszych zajęciach powtarzaliśmy dwuznaki. Podane przeze mnie wyrazy (mała karteczka wklejona do zeszytu) będą obowiązywać na sprawdzianie 15 grudnia.

Następnie analizowaliśmy tekst „Wielka uczta”. Rozmawialiśmy o Święcie Dziękczynienia i dożynkach w Polsce. Pytałam dzieci czytania.

Była muzyka, na której śpiewaliśmy kolędy. Potem odbyła się próba „Jasełek”.

Zadanie domowe na 24 listopada:

- Nauczyć się swojej roli na Jasełka.

- Uzupełnić ćwiczenia na stronach od 74 do 79.

- Przygotować tekst do pięknego czytania na stronie 63. Proszę wybrać mały fragment, jeżeli cały tekst to za dużo.

- Proszę zacząć się uczyć słów z dwuznakami do sprawdzianu: szkoła, nauczyciel, czytać, wrzesień, rzeka, porządek, choinka, chmura, chorągiewka, dżem, dżungla, dżdżownica, dźwig, dźwięk, bądź, dzwonek, wiedza, jedzenie, czapka, czerwony, dlaczego.

- Dla chętnych. Napisać instrukcję, jak robimy kiszone ogórki, według obrazków wklejonych do zeszytu.

WAŻNE WIADOMOŚCI:

I. Drodzy Państwo bardzo proszę wpłacać do mnie 10 funtów na prezent mikołajkowy i poczęstunek. Proszę, aby pieniążki podać mi w kopercie z napisanym imieniem i nazwiskiem dziecka. W klasie jest 3 Filipów?, więc bardzo proszę o podanie nazwisk.

II. Oto zadania, jakie wystąpią na sprawdzianie 15 grudnia.

1. Wymień samogłoski: a, ą, e, ę, i, o, u, ó, y.
  2. Podziel wyraz na litery, głoski i sylaby.

Np. sz-k-o-ł-a (5 głosek), s-z-k-o-ł-a (6 liter), szko-ła (2 sylaby)

1. Wymień wszystkie dwuznaki: sz, cz, ch, dź, dz, dż, rz.
  2. Napisz, kiedy piszemy spółgłoski miękkie: si, ci, zi , ni, dzi.

ODPOWIEDŹ: Piszemy je przed samogłoskami np. dziadek.

Napisz , kiedy piszemy spółgłoski miękkie: ś, ć, ń, ź, dź.

ODPOWIEDŹ: Piszemy je często na końcu wyrazów i przed spółgłoskami np. koń, ćma.

1. Podyktuję około 15 wyrazów.
  2. Podam wyrazy do uzupełnienia dwuznakami lub spółgłoskami miękkimi np. w_esień, sło_ce.

Wyrazy do nauki na „4+”:

Dwuznaki:

Szkoła, nauczyciel, czytać, wrzesień, rzeka, porządek, choinka, chmura, chorągiewka, dżem, dżungla, dżdżownica, dźwig, dźwięk, bądź, dzwonek, wiedza, jedzenie, czapka, czerwony, dlaczego.

Spółgłoski miękkie:

Siano, siostra, ciasto, pociąg, gniazdo, niania, ziarno, ziemia, dziadek, dziura, Basia, Danusia, czytać, malować, Jaś, Staś, słoń, koń, łódź, śledź,  ćma, ślimak, późno, słońce

Wyrazy do nauki na „5” i „6”:

Wyrazy zawierające spółgłoski miękkie znajdujące się w ćwiczeniach na stronach: 6, 7, 8, 9, 15, 16, 17, 40, 41, 42,51, 52,53, 58, 60, 61, 66, 67.

Wyrazy z dwuznakami znajdujące się w ćwiczeniach na stronach: 36, 45, 46, 47, 83, 84, 85, 86, 87.

Życzę owocnej nauki!

Anna Bukowska