Witam serdecznie.

W sobotę zgodnie z zapowiedzią kontynuowaliśmy omawianie lektury H. Sienkiewicza Ogniem i mieczem.

- przypomnieliśmy tło wydarzeń historycznych,

- na podstawie fragmentów filmu oraz pracy domowej charakteryzowaliśmy poszczególnych bohaterów: postać fikcyjna czy historyczna?

- Jeremi Wiśniowiecki

- Bohdan Chmielnicki

- Horpyna Doncówna

- Michał Wołodyjowski

- Longinus Podbipięta

- Jan Onufry Zagłoba

- Rzędzian

- Jurko Bohun

- Zwrócenie uwagi na sceny batalistyczne w powieści, omówienie taktyki wojennej tamtych czasów.

W ramach podsumowania wspólnie wykonaliśmy test wiedzy ze znajomości pierwszej części Trylogii.

Zadanie domowe:

- Nauczyć się na pamięć wiersz Rota M. Konopnickiej (pytam na ocenę !) str. 114 czytanka.

- Przygotuj następujące zagadnienia według poniższego planu (A. Mickiewicz Reduta Ordona).

1. Co to jest reduta?

2. Kim był Julian Konstanty Ordon?

3. Epoka, rodzaj i gatunek literacki, czas i miejsce akcji.

4. Porownanie armii polskiej i rosyjskiej w Reducie Ordona

Dodatkowe Informacje

Drodzy Rodzice

9 czerwca w Londynie odbędzie się finał konkursu Wierszowisko. Wierszowisko jest to konkurs recytatorski, który ma na celu popularyzację polskiej poezji oraz integrację polskiego środowiska oświatowego na terenie Wielkiej Brytanii. Tegoroczny  temat brzmi: "Rodzina. O mamie, tacie, siostrze i bracie, i o wszystkich tych, których kochacie!".

30 marca odbędą się przesłuchania na etapie szkolnym. Zachęcam gorąco młodzież do wzięcia udziału w konkursie. Proszę zgłaszać do mnie propozycje wierszy,   wspolnie wybierzemy także osoby reprezentujące naszą klasę.

23 marca o godz 9:00 na stołówce szkolnej odbędzie sie spotkanie wychowawcy z rodzicami klasy 8A w celu omówienia wyników nauczania uczniów w pierwszym semestrze.

Gorąco zapraszam wszystkich rodziców i opiekunów.

Z powazaniem

Magdalena Witkowska