Witam serdecznie

Na początku zajęć w dniu 01/02/2020 dzieci miały lekcje religii oraz pani Ania czytała dla nich fragmenty lektury Plastusiowy Pamiętnik. Dzieci otrzymały równie karty pracy i wykonały ćwiczenia syntezy sylabowej zaszyfrowanych wyrazów. ( w tym czasie odbywało się zebranie z rodzicami).

Na ostatnich zajęciach dzieci uczyły się o spółgłoskach H i Z. Ćwiczyliśmy wymowę tych głosek, umiejętność określania ze słuchu gdzie w danym wyrazie występują te głoski oraz omawialiśmy znaczenie niektórych wyrazów zaczynających się na H i Z.

W ćwiczeniach dzieci uczyły się budowania wyrazów z rozsypanek sylabowych (ćwicz. 3 i 4 str.51). Na tablicy dzieci numerowały każdą z sylab aby ułożyć je w odpowiedniej kolejności. Ponadto krótko podzieliliśmy wyrazy podstawowe  Halina i zamek na sylaby, głoski litery. Wykonaliśmy również ćwiczenie 1 str. 50 w tym zwracając uwagę dzieci na łączenie liter w wyrazach Halina, Helena, Zenek, Zuza. Rozwijaliśmy też umiejętność  czytania wyrazów z H i Z. Każde dziecko przeczytało po kilka wyrazów z ramki na str.50 w Elementarzu oraz podkreśliło wyrazy których znaczenia nie rozumieją. Wyjaśnialiśmy znaczenie słów : huk, heca, hak, hotel.

Następnie pracowaliśmy z tekstem czytanki  (Elementarz str. 54-55),którą wspólnie czytaliśmy oraz każde z dzieci czytało na głos wskazane przez nauczyciela fragmenty czytanki.

Na tablicy zostały wypisane wyrazy z tekstu czytanki zawierające głoskę H i każde dziecko przeczytało jeden wskazany wyraz . Na koniec lekcji każde z dzieci zostało poproszone o podanie jednego wyrazu zw którym występuje głoska H lub Z. Wyjaśnialiśmy znaczenie niezrozumiałych słów w tym herb, harcerz, hejnał, zmrok, zjawa,zrazy kompot,

W celu sprawdzenia zrozumienia treści czytanki oraz rozwijania umiejętności wypowiadania się całym zdaniem dzieci odpowiadały na pytania dotyczące tekstu str.55 oraz ćwicz 6 str.52 w którym uzupełnialiśmy zdania odnoszące się do treści czytanki wyrazami z ramki.

Praca domowa:

Zadanie domowe str. 53 w Ćwiczeniach oraz zadanie z karty pracy ćwiczące umiejętność czytania i pisania z pamięci wyrazów, w których występuje głoska H.

Spotkanie z rodzicami.

Bardzo dziękuję za Państwa obecność na zebraniu w ostatnią sobotę. Dziękuję za wszystkie uwagi i propozycje dotyczące funkcjonowania naszej szkoły i wydarzeń które się w niej odbywają. Szczególnie dziękuję za to że Państwo wspierają edukację waszych dzieci w Polskiej Szkole oraz za wszelkie uwagi i propozycje zmian w treściach programu nauczania prezentowanego dzieciom na zajęciach. Zgodnie z tym co powiedziała Pani Dyrektor obecna na zebraniu zamierzamy w szerszym gronie nauczycieli porozmawiać na temat oczekiwań rodziców klas pierwszych co do treści dydaktycznych realizowanych na zajęciach. Biorąc pod uwagę głosy niektórych z Państwa mówiące o potrzebie poświęcenia większej ilości czasu na poznanie dwuznaków oraz rozwijanie umiejętności poprawnego pisania wyrazów, budowania zdań i czytania w języku polskim postaram się zrewidować zagadnienia tematyczne zawarte w programie nauczania realizowanym w klasach pierwszych w naszej szkole.

Jeśli mają Państwo dodatkowe uwagi w tym rodzice, którzy nie byli obecni na zebraniu bardzo proszę o informację w tej sprawie na grupie What’s up lub w wiadomości prywatnej do mnie.

Pozdrawiam serdecznie.

Agata Burzyńska