Witam serdecznie ,

Na ostatnich zajęciach 08/02/20 dzieci poznawały spółgłoskę ‘’Ż’’. Ćwiczyliśmy prawidłową wymowę tej głoski w izolacji, w sylabach oraz w  wyrazach. Zwracaliśmy przy tym  uwagę na to jak wypowiadamy głoskę ‘’ż’’ i ‘’z’’ w róznych wyrazach oraz na różnicę w zapise liter ż i z. W tym celu pracowalismy z Elementarzem  str.56, 57 oraz ćwcz. Str.54.   Jak zawsze dzieliliśmy wyrazy na sylaby, głoski i litery. Dzieci grupowo i indywidualnie ćwiczyły głośne czytanie wyrazów z ramki  na str. 57 Elementarza. Następnie krótko  rozmawialiśmy na temat tego co dzieci wiedzą o ogrodach zoologicznych i jakie zwierzeta tam mieszkają.   Potem pracowaliśmy z tekstem czytanki  (Elementarz str. 58-59),którą wspólnie czytaliśmy , analizując jej treść, znaczenie wyrazów, zwracając uwagę na prawidłową wymowę końcówek nazw obrazków na str. 58 i znaki interpunkcyjne w zdaniach i związaną z tym intonację podczas czytania . Czytając niektóre wyrazy zwracaliśmy uwagę na fakt że czasami kiedy wypowiadamy dany wyraz słyszymy inną głoskę niż literę którą piszemy np: w wyrazie lew, żuraw, ważka.   W celu sprawdzenia zrozumienia terści czytanki oraz rozwijania umiejętności wypowiadania się całym zdnaiem dzieci odpowiadały na pytania dotyczace tekstu czytanki  str.59 oraz ćwicz 5 str.55 w którym uzupełnialiśmy zdania odnoszące się do treści czytanki wyrazami z ramki.  Wykonaliśmy tez ćwicz. 6 str. 56 sygnalizując dzieciom pojęcie liczby mnogiej i pojedyńczej.

Ostatnią częśc lekcji poświęcilismy na  lekturę  ‘’Plastusiowy Pamiętnik’’.  Mówilismy o tym że każda ksążka ma swój tytuł,  który  koresponduje , mówi nam o treści ksążki. Dzieci wypowiadały się też na temat tego kim jest autor ksążki. Rozmawiliśmy też o Plastusiu i Tosi jako o głównych bohaterach oraz pozostałych bohaterach ksążki. Dzieci pamietały szczególnie Witka czyli chłopca który zabrał Tosi Plastusia . Na koniec  dzieci przywoływały z pamięci jakie przybory szkolne znajdowały się w piórniku Tosi który razem skompletowaliśmy. Brakowało nam tylko Plastusia, którego mam nadzieje uda się każdemu dziecku zrobić z plasteliny lub narysować portret na zajęciach po przerwie szkolnej . Omawianie tych elementów lektury powiązaliśmy z  ćwiczeniami przepisywania tekstu z tablicy w zeszycie do języka polskiego.

Odbyła się również lekcja muzyki.

Praca domowa

Zadanie domowe  str. 57 w Ćwiczeniach oraz dzieci otrzymały dwie karty pracy do uzupełnienia. (krzyżówka z nazwami zwierząt egzotycznych oraz uzupełnianie wyrazów zawierających głoskę ‘’ż’’. Proszę aby dzieci równiez ćwiczyły czytanie tych wyrazów). Poza tym  proszę aby dzieci ćwiczyły  i doskonaliły umiejętność czytania czytanek, które były na lekcji.

Agata Burzyńska