Dzień dobry,

Temat ostatnich zajęć to: Czego nauczyła nas ,,Historia żółtej ciżemki?’’. Uczniowie na zadanie domowe zapoznali się z lekturą. Szybka ankieta wśród uczniów wykazała, że ponad połowa klasy zaznajomiła się z materiałem (7 uczniów przesłuchało audiobooka, 10 uczniów obejrzało film). Na samym początku lekcji dzieci zostały odpytane (bez ocen) z wiadomości jakie udało się im przyswoić nt. Ołtarza Wita Stwosza w Krakowie. Następnie skupiliśmy się na lekturze.

Dzieci poznały genezę utworu (historię o potrzebie renowacji i odnalezieniu bucika) i dowiedziały się czym jest powieść historyczna i jakie elementy posiada. Zrobiliśmy charakterystykę postaci historycznych (Wit Stwosz, Jan Długosz) i fikcyjnych (Wawrzuś, Czarny Rafał) oraz omówiliśmy problematykę utworu. Pod koniec lekcji, korzystając ze słowniczka na tablicy, uczniowie samodzielnie pisali streszczenie (na początek w trzech zdaniach po angielsku a następnie w trzech zdaniach po polsku). Uczniowie, którzy nie zaznajomili się z materiałem pisali czego nauczyli się na lekcji.

Zadanie domowe:

1. Uzupełnij szablon (dla nieobecnych do pobrania tutaj), korzystając z informacji dostępnych w internecie (np. Jak uczyć się czytać ze zrozumieniem, Czytanie ze zrozumieniem - klucz do sukcesu) i/lub ze swojego własnego doświadczenia.

a) Swoimi słowami wyjaśnij czym jest ,,czytanie ze zrozumieniem’’ (definicja),
    b) Napisz, co pomaga w czytaniu ze zrozumieniem, a co utrudnia czytanie ze zrozumieniem,
    c) Na koniec zastanów się i napisz jak ćwiczyć czytanie ze zrozumieniem.

2. Zobacz wystąpienia dzieci (Greta Thunberg - full speech at UN Climate Change Conference, Luke Bakic-Pawlak - The power or reading) i odpowiedz na pytania:

a) Czy wystąpienia na forum klasy są łatwiejsze czy trudniejsze niż przemawianie przed salą pełną ludzi i/lub kamerami? (3 zdania)
    b) Czy każdy może nauczyć się wypowiadać na forum grupy? (3 zdania)
    c) Czy jest nam łatwiej czy trudniej wypowiadać się na jakiś temat, gdy znamy się na danym zagadnieniu/czytaliśmy o nim? (3 zdania)

Zadanie na 6 (nieobowiązkowe)

Przygotuj 5-minutową prezentację po polsku o tolerancji, którą przedstawisz na forum klasy. Możesz skorzystać z pomocy takich jak 1 slajd w ppt, zdjęcie, plakat. Przećwicz prezentację przed rodzicami lub starszym rodzeństwem zanim zaprezentujesz ją kolegą i koleżanką w szkole.

Informacje dodatkowe:
1. Szkoła organizuje konkurs pt. ,,Wielkanocne zrób to sam''. Szczegóły tutaj.
2. Dzieci mogą wziąć udział w eliminacjach szkolnych do Wierszowiska. Informacje nt. Wierszowiska 2019 tutaj.
3. Polska Macierz Szkolna organizuje również konkurs plastyczny pt. ,,Portret rodziny'. Wymagania tutaj